Wiele osób się zastanawia, jakie środowisko, jakie języki programowania powinny być użyte w tworzeniu stron internetowych. Oczywiście jest bardzo dużo różnych trendów. Naszym zdaniem powinniśmy zacząć od porównanie PHP do nowoczesnych frameworków JavaScript (JS) obejmuje analizę różnic w wielu aspektach, takich jak środowisko wykonawcze, główne przypadki użycia oraz wzorce architektoniczne. Oto podział kluczowych różnic:
- PHP to język skryptowy po stronie serwera. Wykonuje się na serwerze i wysyła wygenerowany HTML do przeglądarki internetowej klienta. PHP jest często używane do logiki po stronie serwera, interakcji z bazami danych i generowania dynamicznej treści.
- Nowoczesne frameworki JavaScript (takie jak React, Angular i Vue.js) głównie działają w przeglądarce internetowej klienta, umożliwiając dynamiczne interfejsy użytkownika bez konieczności ponownego ładowania strony internetowej. Jednakże, z pojawieniem się Node.js, JavaScript (np. NextJS - strona internetowa Digital Vantage jest wykonana w tej technologii) może być również używany po stronie serwera.
- PHP jest używane do tworzenia dynamicznych stron internetowych, aplikacji po stronie serwera i może być również używane do skryptowania w linii poleceń oraz aplikacji desktopowych. Jest bardzo powszechne w systemach zarządzania treścią (CMS) takich jak WordPress.
- Nowoczesne frameworki JavaScript są używane do budowania interaktywnych i czasu rzeczywistego interfejsów użytkownika. Świetnie sprawdzają się w aplikacjach jednostronicowych (SPA), gdzie doświadczenie użytkownika jest płynne, naśladując to z aplikacji desktopowej.
- PHP to język programowania po stronie backendu. Zajmuje się zadaniami po stronie serwera, takimi jak operacje na bazach danych, operacje na plikach oraz obsługą żądań i odpowiedzi serwera.
- JavaScript tradycyjnie jest językiem frontendu używanym do tworzenia interaktywnych stron internetowych. Z wprowadzeniem Node.js może być również używany do rozwoju backendu, czyniąc JavaScript językiem full-stack.
- Aplikacje PHP często podążają za tradycyjnymi architekturami aplikacji wielostronicowych (MPA). Chociaż nowoczesne frameworki PHP, takie jak Laravel i Symfony, wspierają zaawansowane wzorce architektoniczne, w tym MVC (Model-Widok-Kontroler).
- Nowoczesne frameworki JavaScript często stosują zaawansowane wzorce architektoniczne po stronie klienta, takie jak MVC, MVVM (Model-Widok-ViewModel) oraz komponenty. Oferują również funkcje takie jak dwukierunkowe wiązanie danych (Angular) i wirtualny DOM (React) dla efektywnego renderowania interfejsu użytkownika.
- PHP posiada obszerną i długoletnią społeczność, liczne zasoby, biblioteki i frameworki. Jest dobrze ugruntowany w usługach hostingowych, co sprawia, że wdrożenie jest stosunkowo proste.
- Nowoczesne frameworki JavaScript mają dynamicznie rozwijające się społeczności. Menedżer pakietów npm dla JavaScript posiada ogromne repozytorium bibliotek i narzędzi, co sprawia, że rozwój z użyciem tych frameworków jest wysoce rozszerzalny i modułowy.
- PHP jest często uważane za łatwiejsze do rozpoczęcia dla początkujących, zwłaszcza w kontekście skryptowania po stronie serwera i rozwoju webowego. Składnia jest prosta dla osób znających podstawy programowania.
- Nowoczesne frameworki JavaScript mogą mieć bardziej stromą krzywą uczenia się, zwłaszcza dla początkujących nieznających zaawansowanych koncepcji JavaScript. Jednak oferują potężne funkcje do budowania złożonych, wysoce interaktywnych aplikacji webowych.
Podsumowując, PHP i nowoczesne frameworki JavaScript obsługują różne aspekty rozwoju webowego. PHP jest językiem po stronie serwera świetnym do rozwoju backendu, interakcji z bazami danych i renderowania dynamicznej treści. W przeciwieństwie do tego, nowoczesne frameworki JavaScript skupiają się na ulepszaniu doświadczenia po stronie klienta, umożliwiając tworzenie wysoce interaktywnych i czasu rzeczywistego aplikacji webowych. Wybór między nimi często zależy od konkretnych wymagań projektu, ekspertyzy zespołu deweloperskiego i pożądanego doświadczenia użytkownika. Równie dobrze można użyć obu rozwiązań równocześnie, tak zwany fronend w JavaScript, a backend w PHP żeby mieć korzyści z korzystania z obu podejść.